Fiziksel Dosya Sistemleri ve Datastore'lar

vSphere datastore'ları, birden fazla ESXi ana bilgisayarının paylaşılan depolama alanını eşzamanlı olarak okuyabildiği veya yazabildiği dağıtılmış bir depolama mimarisi sağlar.

Sanal diskleri depolamak için ESXi, fiziksel depolamanın özelliklerini VM'lerden gizleyen ve VM dosyalarını depolamak için tek tip bir model sağlayan mantıksal kapsayıcılar olan datastore'ları kullanır. vSphere aşağıdaki veri deposu türlerini destekler:

  • VMFS: VMware Sanal Makine Dosya Sistemi (VMFS), sanal makine için optimize edilmiş depolama sanallaştırması sağlayan kümelenmiş bir dosya sistemidir. Birden fazla ESXi ana bilgisayarı aynı VMFS veri deposunu aynı anda okuyabilir ve yazabilir.

  • NFS: Ağ Dosya Sistemi (NFS), ESXi ana bilgisayarlarının ağa bağlı bir depolama (NAS) cihazıyla iletişim kurmak için kullandığı bir dosya paylaşım protokolüdür.

  • vSAN: vSAN, sanal makineler için paylaşılan depolama sağlayan yazılım tanımlı bir depolama çözümüdür. vSAN, bir kümedeki ESXi ana bilgisayarlarında HDD veya SSD aygıtları biçimindeki yerel fiziksel depolamayı sanallaştırarak bunları birleşik bir veri deposuna dönüştürür.

  • vSphere Virtual Volumes: Veri deposu, fiziksel donanım kaynaklarını mantıksal kapasite havuzlarına soyutlayarak SAN ve NAS cihazlarını sanallaştırır. Depolama dizileri veya sunucuları, vSphere Virtual Volumes veri depolarının tüm yönlerini yönetmek için tasarlanmıştır ve ESXi ana bilgisayarlarının bir vSphere Virtual Volumes depolama alanına doğrudan erişimi yoktur.

Last updated