Fiziksel Veri Merkezi Nedir ?

Geleneksel olarak, işletim sistemleri ve yazılımlar fiziksel bir bilgisayar üzerinde çalışır. Bir veri merkezinde çok sayıda fiziksel sunucu çalıştırmanın çeşitli zorlukları vardır. Bu model esnek değildir ve verimsiz olabilir. Uygun altyapının planlanması ve maliyeti (metrekare, raf alanı, güç, soğutma, kablolama ve sunucu sağlama) BT personelinin ele alması gereken sorunlardan sadece birkaçıdır.

Tipik olarak, fiziksel bir bilgisayar ile çalıştırdığı yazılım arasında bire bir ilişki vardır. Bu ilişki, çoğu bilgisayarın büyük ölçüde yetersiz kullanılmasına neden olur. Bu sistemleri barındırmak, çalıştırmak ve serin tutmak için gereken alan ve gücün maliyeti pahalı olabilir. Fiziksel sunucuları hazır hale getirmek zaman alan bir süreçtir.

Sanallaştırılmamış ortamlarda, yeni donanımın tedarik edilmesi, veri merkezine yerleştirilmesi, bir işletim sisteminin kurulması ve işletim sistemine yama yapılması için zaman ayrılması gerekir.

Gerekli uygulamaların yüklenmesi ve yapılandırılması haftalar alabilir. Bu süreç aynı zamanda sistemi altyapıya entegre etmek için güvenlik duvarı kurallarını yapılandırmak, anahtar bağlantı noktalarını etkinleştirmek ve depolama alanı sağlamak gibi sayısız başka görevi de içerir.

Last updated