Sanal Makine Kullanmanın Faydaları

Fiziksel makineler aşağıdaki kısıtlamalara sahiptir: - Taşınması veya kopyalanması zor - Belirli bir donanım bileşenleri setine bağlı - Genellikle kısa bir yaşam döngüsüne sahiptir - Donanımı yükseltmek için kişisel temas gerektirir Sanal makineler aşağıdaki avantajları sağlar: - Taşınması veya kopyalanması kolay - VM'ler dosyalar halinde kapsüllendiği için fiziksel donanımdan bağımsızdır - Aynı fiziksel donanım üzerinde çalışan diğer sanal makinelerden yalıtılmış - Fiziksel donanım değişikliklerinden yalıtılmış

Fiziksel bir makinede, işletim sistemi (örneğin, Windows veya Linux) doğrudan donanım üzerine kurulur. İşletim sistemi, belirli donanımları desteklemek için belirli aygıt sürücüleri gerektirir. Bilgisayar yeni bir donanımla yükseltilirse, yeni aygıt sürücüleri gerekir. Uygulamalar doğrudan donanım sürücüleriyle arayüz oluşturuyorsa, uyumsuzluklar varsa donanımda, sürücülerde veya her ikisinde birden yapılacak bir yükseltmenin önemli yansımaları olabilir. Bu potansiyel etkiler nedeniyle, uygulamalı teknik destek personeli donanım yükseltmelerini çok çeşitli uygulama paketlerine ve işletim sistemlerine karşı test etmelidir. Bu tür testler zaman ve paraya mal olur. Bu sistemlerin sanallaştırılması bu tür maliyetlerden tasarruf sağlar çünkü VM'ler yüzde yüz yazılımdır.

Birden fazla VM birbirinden izole edilmiştir. Aynı fiziksel bilgisayarda çalışan bir veritabanı sunucunuz ve bir e-posta sunucunuz olabilir. VM'ler arasındaki izolasyon, yazılım bağımlılığı çakışmalarının sorun olmadığı anlamına gelir. Bir VM konuk işletim sisteminde sistem yöneticisi ayrıcalıklarına sahip kullanıcılar bile başka bir VM'ye erişmek için izolasyon katmanını ihlal edemez. Kullanıcılara ESXi sistem yöneticisi tarafından açıkça erişim izni verilmelidir.

VM izolasyonunun bir sonucu olarak, bir VM'de çalışan bir konuk işletim sistemi başarısız olursa, aynı ana bilgisayardaki diğer VM'ler etkilenmez ve çalışmaya devam eder. Konuk işletim sistemi arızası erişimi ve performansı etkilemez:

  • Kullanıcılar diğer sanal makinelere erişmeye devam edebilir.

  • Çalışan VM'ler ihtiyaç duydukları kaynaklara erişebilir.

  • Diğer VM'ler çalışmaya devam edebilir. VM'ler ile fiziksel sunucularınızı konsolide edebilir ve donanımınızı daha verimli kullanabilirsiniz. Bir VM bir dosya kümesi olduğundan, örneğin fiziksel mimarilerde bulunmayan veya o kadar verimli olmayan özellikler sizin için kullanılabilir:

  • VM'leri hızlı ve tutarlı bir şekilde sağlayabilirsiniz.

  • VM'lerle, çalışma süresini artırmak ve arızalardan kurtarma süresini azaltmak için canlı geçiş, (migration ) hata toleransı, (fault tolerans) yüksek kullanılabilirlik (high availability) ve felaket kurtarma (disaster site) senaryolarını kullanabilirsiniz.

  • VM'leri güvenli arındırılmış bölge (DMZ) gibi özel yapılandırmalarla karıştırmak için mutlitenant kullanabilirsiniz.

  • VM'ler sayesinde, mevcut donanımın bakım sözleşmeleri sona erdiğinde eski uygulamaları ve işletim sistemlerini daha yeni donanımlarda destekleyebilirsiniz.

Last updated