vSphere Kullanıcı Arayüzleri

vSphere ortamı ile etkileşim kurmak için vSphere Client, PowerCLI, VMware Host Client, vSphere ESXi Shell ve ESXCLI kullanabilirsiniz.

Ek olaraka bağlantı noktaları ve protokoller hakkında bilgi için bkz. https://ports.vmware.com

VMware Host Client, vCenter Server kullanılamadığında ESXi host'ları doğrudan yönetmek için kullanabileceğiniz HTML5 tabanlı bir kullanıcı arayüzüdür. VMware Host Client ESXi'den sağlanır. Desteklenen bir tarayıcıdan https://<ESXi_FQDN_or_IP_Address>/ui adresinden erişebilirsiniz.

vSphere Client, HTML5 tabanlı bir istemcidir. vCenter Server'a bağlanarak ve vCenter Server nesne envanterini yöneterek vSphere ortamını vSphere İstemcisi ile yönetirsiniz. vSphere İstemcisi'ne https://<vCenter_FQDN_or_IP_Address>/ui adresindeki desteklenen bir tarayıcıdan erişebilirsiniz.

PowerCLI, Windows PowerShell üzerine inşa edilmiş bir komut satırı ve komut dosyası aracıdır. Araç, vSphere API'sine bir PowerShell arayüzü sağlar. PowerCLI, vSphere'i yönetmek ve otomatikleştirmek için 700'den fazla cmdlet sağlar. PowerCLI hakkında daha fazla bilgi için bkz. https://code.vmware.com/web/tool/12.0.0/vmware-powercli

vSphere ESXi Shell, temel bakım komutlarını çalıştırmak için bir komut satırı arabirimi sağlar. vSphere ESXi Shell'i esas olarak sorun giderme amacıyla kullanırsınız. vSphere ESXi Shell'den ESXCLI komutlarını çalıştırabilirsiniz. ESXCLI komut setini kullanarak ESXi host'ları uzaktan yönetebilirsiniz. ESXCLI komutları bir vCenter sistemine karşı çalıştırılabilir ve herhangi bir ESXi sistemini hedefleyebilir. ESXCLI'yi https://code.vmware.com/web/tool/7.0/esxcli adresindeki VMware {code} sayfasından indirebilirsiniz. ESXCLI'yi bir Windows veya Linux sistemi üzerine kurabilirsiniz.

Last updated