Yazılım Tanımlı Veri Merkezi Hakkında

Yazılım tanımlı veri merkezinde (SDDC) tüm altyapı sanallaştırılır ve veri merkezinin kontrolü yazılım tarafından otomatik hale getirilir. vSphere, SDDC'nin temelidir. SDDC = Software Define Data Center

Yazılım tanımlı sanal veri merkezi (SDDC), geleneksel, donanım tabanlı veri merkezine göre daha verimli, daha yönetilebilir ve daha ölçeklenebilir olan izole bilgi işlem, depolama, ağ ve güvenlik kaynakları ile dağıtılır. Yazılım tanımlı bir veri merkezinin tüm kaynakları (CPU, bellek, disk ve ağ), fiziksel kaynakların yazılım ile soyutlamasıdır. Bu soyutlama, fiziksel altyapıdan bağımsız olarak altyapının tüm seviyelerinde sanallaştırmanın faydalarını sağlar. Bir SDDC aşağıdaki bileşenleri içerebilir:

  • Hizmet yönetimi ve otomasyon: Çok bölgeli SDDC'de birden fazla veri kaynağının çalışmasını izlemek ve analiz etmek için hizmet yönetimi ve otomasyonu kullanabilirsiniz. Sürekli kullanılabilirlik ve artan günlük alım oranları için VMware Aria Operations ve vRealize Log Insight'ı birden fazla noktadan dağıtın.

  • Bulut yönetim katmanı: Bu katman, dağıtım olanaklarına sahip hizmet kataloğunu içerir. Bulut yönetimi katmanı ayrıca katalog öğelerini dağıtmak için iş akışları sağlayan orkestrasyonu ve son kullanıcıların SDDC'ye erişmesi ve kullanması için self servis portalı içerir.

  • Sanal altyapı katmanı: Bu katman, diğer tüm çözümlerin entegre olabileceği sağlam bir sanallaştırılmış ortam oluşturur. Sanal altyapı katmanı hipervizör için sanallaştırma platformunu, kaynak havuzlarını ve sanallaştırma kontrolünü içerir. Ek süreçler ve teknolojiler, Hizmet Olarak Altyapı (IaaS) ve Hizmet Olarak Platformu (PaaS) desteklemek için altyapı üzerine inşa edilir.

  • Fiziksel katman: Çözümün en alt katmanı bilgi işlem, depolama ve ağ bileşenlerini içerir.

  • Güvenlik: Müşteriler, sanallaştırılmış iş yükleri için zorlu uyumluluk gereksinimlerini karşılamak ve iş riskini yönetmek için platform katmanını kullanır.

Last updated